HINNAKIRI: Vene armee altkäemaksusüsteem pakub sõduritele ellujäämise pakette

28.11.2023 20:40
NT
Kommentaarid
1
Foto:

Ukrainas võitlevates vene üksustes kehtib altkäemaksusüsteem, kus müüakse-ostetakse erinevaid teenuseid, sealhulgas "vigastusi", puhkust, rotatsiooni ja paketis on ka aktiivse võitluse täielik vältimine, avastas Novaja Gazeta Europe.

Ajalehele rääkis teemast esimesena vangide sõjaväeüksuses Storm Z teeninud endise vangi ema, hiljem kinnitas seda ka motoriseeritud laskurrühma ohvitser. Naine jutustas, kuidas tema poeg läks aprillis otse vanglast Ukrainasse sõdima, kuid ütles talle seejärel rindelt saadetud häälsõnumis, et tema üksus ei osalenud aktiivses võitluses tänu "miljonitele altkäemaksudele".
"Loomulikult tuleb see kõik meie rahast. … Kuradi kindralitele antakse pidevalt altkäemaksu, sest mida kauem see edasi läheb, seda enam pannakse pahaks, et Storm Z pole kuus kuud liikunud,” rääkis tema poeg. Tema üksuse peale ei kulutata eriti ka armee eelarvet ja nad on olnud sunnitud ostma ise generaatorid, kütuse ja muid seadmeid.
"Mida olulisem on kindral, seda suurem on altkäemaks. Need, kellel on kojuminekuni jäänud vaid paar päeva, seatakse fakti ette, et kas viimasel hetkel surm või maksad suure osa oma palgast ära,” jätkas ta. Talle ja mitmele teisele tema üksuse endisele vangile maksti vaid 50% nende kuupalgast, mis on Storm Z endiste vangide seas tavaline. Teine pool kulus altkäemaksu rahastamiseks.

Motoriseeritud laskurrühma ohvitser kinnitas, et altkäemaksu võtmine on Ukrainas sõdivates Vene üksustes väga laialt levinud. Ta esitas ka teatud pakutavate teenuste standardhinnad:

  • Haiglaravi vajav vigastus - 10 000–50 000 dollarit (45 500 eurot)*,
  • Puhkus - 5000–10 000 dollarit,
  • Ühest väeosast teise viimine või varajane rotatsioon 500–3000 dollarit (2750 eurot).

*Vene riik maksab Ukraina sõjas haavatutele hüvitist 3 miljonit rubla (31 000 eurot) isegi siis, kui kõnealune “haav” tekkis vaid paberil.

Inimõigusorganisatsiooni Citizen juhi Sergei Krivenko sõnul võtsid kaitseväelased enne sõda sageli nendega ühendust, kurtes korruptsiooni üle sõjaväes. Siis maksid sõdurid tavaliselt altkäemaksu selleks, et mitte tööle minna või puhkust saada. "Praegu kuuleme neist vähem, kuid mitte sellepärast, et see oleks lõppenud, vaid seetõttu, et vene armee on jõhker ja sõjaväelaste õigusi on rängalt piiratud. Altkäemaks või üksusest põgenemine on nüüd tihti ainsad võimalused, mis on jäänud, et sõdurid oma elu päästa saaks,” selgitas Krivenko.

Vaadatud 1875 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Yana Lind

Petersoon maksis tibladele 1000 rubla. Nüüd elu lõpuni tasuta vangis.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi