Kuidas ja millal oleks mõistlik sõidukit vahetada?

28.03.2024 13:20
Sisuturundus
Kommentaarid
2
Foto:

Sõiduki vahetamine võib olla suur otsus, mis nõuab põhjalikku kaalumist ja planeerimist. Õige vahetamise aja ja viisi valimine on oluline, et tagada sujuv ja mõistlik üleminek uuele autole. Selles artiklis vaatleme mõningaid olulisi kaalutlusi ja nõuandeid, kuidas ja millal oleks mõistlik sõidukit vahetada.

1. Sõiduki seisukord ja vanus

Esimene asi, mida kaaluda sõiduki vahetamisel, on selle hetkeseisund ja vanus. Vanemad autod kipuvad vajama rohkem remonti ja hooldust. Sellega seonduvalt peaksid vanema auto valiku puhul alati olema valmis ootamatuteks kulutusteks.

Vanuse all peab silmas pidama läbisõitu mitte auto enda vanust. Hästi hooldatud ja vähe sõidetud 10 aastat vana sõidukiga võib olla oluliselt vähem probleeme kui näiteks paar aastat vana sõidukiga, mis oli kasutuses taksona ja millega igapäevaselt läbiti sadu kilomeetreid.

Samas see ei ole kõikide sõidukite puhul nii. Kindlasti soovitame vaadata erinevate autode kulumisega seonduvaid probleeme, et olla kursis milliseid kulutusi võib oodata. Igal automargil ja mudelil ei ole sarnased murekohad. Küll aga tüüpilisi kuluosasid nagu pidurid, salongi õhufiltrid jne tuleb perioodiliselt vahetada kõikidel autodel.

2. Muutunud vajadused ja elustiil

Teine oluline tegur sõiduki vahetamiseks võib olla seotud teie vajaduste ja elustiili muutumisega. Tüüpilised näited on pere suurenemine või ka vähenemine, uus töökoht või hobide muutumine.

Tavaliselt minnaks väiksemast autost suurema peale kui perre tuleb juurde laps või lapsed. See on väga normaalne ja sellises olukorras ongi vaja uut autot vaadata. Samas võib olla ka olukord, kus olete saanud uue töökoha ja sellega seoses ka kolinud uude majja. Oma maja annab head võimalused kaalumaks elektriautot, kuna saate hoida kütuse kulult suure osa kokku ja soodsalt kodustes tingimustes autot laadida.

Kui teie praegune auto ei vasta enam teie vajadustele või ei paku piisavalt mugavust, siis võib olla ongi aeg otsida midagi uut ja sobivamat. Auto peaks olema kasutusel eelkõige elu mugavamaks muutmiseks ja sobituma teiega. 

3. Finantsolukord ja eelarve

Sõiduki vahetamine võib olla suur investeering, seega on oluline arvestada ka oma finantsolukorra ja eelarvega. Enne uue auto ostmist veenduge, et teil on piisavalt vaba raha ja et uus auto ei pane teid majanduslikult kitsikusse.

Vahetusega seotud kulutus võib tunduda suur, sest tõenäoliselt peate kohe tasuma ka uue auto sissemaksu. Suurim kulu tekib igakuisetest liisingumaksedest juhul kui olete otsustanud uuema auto kasuks. Vaadake kriitiliselt üle oma väljaminekud ja sissetulekud ning tehke kalkulatsioon, kas kulu suurendamine õigustab end hetkel või mitte.

Eelpool mainisime vahetust elektriautole mille liisingumakse võib olla kallim, kuid samas jällegi annab võidu kütusekulult, seega suures pildis võibolla kulud ei suurenegi. 

Ära pelga ka autot vahetada soodsama vastu. Kui finantsiline olukord on muutunud ja sinu kallis liisingus olev auto valmistab rohkem peavalu kui pakub mugavust, siis kindlasti on aeg autot vahetada. Hambad risti kõrget igakuiset liisingut ei meeldi kellelegi tasuda.

4. Liikluskindlustuse uuendamine

Üks oluline aspekt, mille peale kohe ei mõelda sõiduki vahetamisel, on liikluskindlustuse uuendamine. Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik ja peate tagama, et teie uuel autol oleks kehtiv kindlustuspoliis enne selle teedele viimist. 

Kuna uus auto võib erineda oma kabariitide poolest ning margi kui ka mudeli, siis on tõenäoline, et sellega seonduvalt muutub ka kindlustusmakse. Üldiselt suurem makse muudatus tuleb kaskokindlustusega aga ka liikluskindlustuse makse tõenäoliselt muutub.

Juhul kui sa pole kindel kui suureks kujuneb kindlustusmakse, siis tasub pöörduda kindlustusseltsi poole juba enne ostu ja võtta pakkumine, kus arvestatakse just sinu isiklikku tausta ja uut autot.

5. Proovisõidud ja võrdlus

See on kõige lõbusam osa auto vahetamise juures. Enne otsuse langetamist on soovitatav teha proovisõite erinevate autodega ning võrrelda nende omadusi, mugavust ja sõidukogemust. 

Soovitame kindlasti teha proovisõite väga palju ja erinevate autodega. Võid julgelt teha proovisõite ka selliste autodega mille ostu algselt ei kaalugi. See aitab saada paremat ettekujutust mida sa rohkem auto juures hindad ning aitab leida selle kõige parema mudeli sinu maitsele. 

Proovisõite tasub teha nii uute autodega kui ka vanemate autodega eriti kui plaanid just vanemat autot osta. 

Kui soovid enda arvamusele veel lisaks teada, mida eksperdid autost arvavad, siis ei ole ka halb mõte vaadata sotsiaalmeediast erinevate auto arvustuste tegijate videoid, et saada parem ettekujutus millest nad kõige rohkem auto juures puudust tunnevad ja millega nad väga rahul on. 

Lisaks soovitame liituda ka sotsiaalmeedias vastava auto margi ja mudeli gruppidega ning foorumitega, et saada parem ülevaade auto headest ja halbadest omadustes. Arvestama peab aga sellega, et tihtilugu on Euroopas ja näiteks Ameerikas sama mark/mudel natuke teise seadistusega ning kommentaarid ei pruugi alati anda õiget ülevaadet vastava auto osas.

6. Keskkonnasäästlikkus ja kütusekulu

Keskkonnasäästlikumate autode ja kütusesäästlike tehnoloogiate populaarsus kasvab pidevalt. Kui olete huvitatud keskkonnasõbralikust sõidukist või soovite vähendada kütusekulusid, võiksite kaaluda kas hübriid- või elektriautot.

Eelpool juba mainisime ka, et elektriauto ostmisel hakkad kokkuhoidma kütuse kulult ning tihti annavad ka pangad soodsamaid liisigutingimusi elektriautodele. Intressi- ja kütusekulu kokkuhoid terve auto kasutusperioodi peale võib üpris suur tulla.

Lisaks annavad elektriautot hüvesid nagu bussiridade kasutamine linnas ummikute vältimisel ning samuti ka tasuta parkimine teatud aladel.

7. Lepingute ja dokumentide läbivaatus

Enne uue auto ostmist tuleb hoolikalt läbi vaadata kõik lepingud ja dokumendid ning veenduda, et kõik tingimused on teile selged ja vastuvõetavad. Samuti on oluline kontrollida auto ajalugu ja tagada, et see vastab kõigile nõuetele ja standarditele.

Uue auto puhul kindlasti soovitame võtta võimalikult pikk garantii, et saaksid murevabalt sõita. Üldiselt uue autoga esimese kolme kuni viie aasta jooksul ei juhtu midagi seega vaata garantiisid, mis ulatuvad üle 5 aasta.

Kasutatud auto puhul tee kindlaks, et on olemas hooldusraamat. See võib olla nii paberil kui ka digitaalne. Autosid, mida on korrapäraselt margi esinduses hooldatud hinnatakse kõrgemalt. Lisaks on ka hea märk see kui hooldusraamatust on näha, et autol on suuremaid hoolduseid tehtud. Kui ostad auto, mis on juba läbinud üle 100,000 KM ja terve aja jooksul on ainult õli ja õhufiltreid vahetatud, siis see on märk sellest, et suure tõenäosusega on suuremad hoolduskulud alles tulemas.

8. Järelhooldus ja hooldusplaanid

Vahet ei ole kas ostad uue või kasutatud auto. Oluline on autot korrapäraselt hooldada, et vältida suuremad remondikulusid. 

Veenduda, et teil on juurdepääs kvaliteetsele teenindusele ja hooldusele pärast auto ostu. Varasemalt mainisime ka automargi esindusest tehtud hoolduste osas, mis aitavad auto väärtust hoida. Võimalusel kindlasti soovitame margi esindusi, kuid juba vanemate autode puhul on see vähem tähtsam.

Kokkuvõte

Sõiduki vahetamine võib olla väga põnev protsess. Õige planeerimise ja ettevalmistuse abil saate teha teadliku ja meelerahu pakkuva valiku. Kaaluge hoolikalt kõiki eespool mainitud tegureid ning tehke oma otsus vastavalt oma vajadustele, eelarvele ja eelistustele. Nii saate tagada sujuva ja mõistliku ülemineku uuele autole, mis vastab teie ootustele ja pakub teile pikka sõidurõõmu.

 

Vaadatud 5903 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Naabri Valve

Kui naaber soetab uue käru on vaja see kiirelt tuuri panna ja osadena maha müüa.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi