Nõutu väimees: ämm vihastas kui tahtsin teda panna metaani tootma

28.11.2024 16:10
Kairi Saar
Kommentaarid
13
Foto:

Riho (34) on hakkaja põllumees, kelle Kesk-Eestis asuvas talus käib väikest viisi loomapidamine. Mees on väga eesrindlik säästlike ja loodussõbralike lahenduste leidmisel, kuni ta ületas punase joone. Ämma punase joone.

„Keskkonnasõbraliku majandamise eelised on sedavõrd veenvad, et ma ei näe siin mitte mingisugust tagasiteed, ainult edasi,” seletab Riho, kes enda sõnul praktiliselt iga päev uurib, mida uut ja innovaatilist maailma põllumajanduses leiutatakse. „See, mis kõik lähiaastatel tulemas on. See on täiesti uskumatu. Mõnikord ei suuda ma sellele mõeldes isegi magama jääda,” lisab ta.

Ringbiomajandus, mullakaitse ja muud põnevad terminid on talle juba ammu tuttavad. Möödunud aastal sai aga tema jaoks teemaks metaani tootmine erinevatest jäätmetest. „Põhimõtteliselt kogud mingi solgi kokku ja saadad laborisse, kus testitakse, kas sellest saab piisavalt metaani või mitte,” selgitab peremees.

Ämm toodab nagu lehmakari

Metaani tootmine on Riho sõnul lihtne. See algab sõnniku, silojäätmete ja muu orgaanilise kokku segamisest. Tooraine viiakse hermeetilisse käärituspaaki, peenemalt öeldes biogaasireaktorisse, kus mikroorganismid lagundavad orgaanilisi aineid hapnikuvabas keskkonnas. Saadud biogaasi peab pisut puhastama ja siis sobibki see juba põletamiseks.

Ämma juures Põltsamaa lähistel külas olles pani Riho tähele, et seal on suure kogujaga kuivpeldik ning muu majas tekkiv solk visatakse ämbrisse ja selle täitudes rändab kraam kompostihunnikusse. Lisaks pani ta tähele, et ämmal käivad mitu korda nädalas külas tublis ülekaalus sõbrannad koos head-paremat söömas. Ega ämm isegi just kribal ole.

„Tal on peldiku ja solgiämbri täituvus täiesti väikest lehmakarja pidava talu tasemel,” rõõmustab Riho. Mees võttis nii peldikust kui ämbri sisust proovid, segas kokku ja saatis laborisse testimisele. „Oma kulude ja kirjadega tegin, mõtlesin, et teen Lainele (ämm – toim) põneva sünnipäevaüllatuse,” meenutab ta.

Pidu rikutud, tüli majas

Laborist tuli vastus, et ämma ja ja ta sõbrannade „toodang” on täiesti energiatõhus ja sellest metaani tootmine oleks jätkusuutlik. Kui vaid toorainet vahvasti peale tuleks. „Leidsin Hiinast ka mikrotasemel biogaasitehase, mis maksab vaid 5000 eurot. Selle mahu juures saaks Laine näiteks gaasipliiti käigus hoida ning pisut jääks veel üle talvel elamise soojendamiseks,” kiidab mees. Tootmise ülejääk olevat samuti hea kraam – täitsa väärt väetis peenardesse.

Siis saabus aga tagasilöök. Ämma sünnipäevalaua taga tõusis Riho püsti ja tutvustas pidulikult, et... Nüüd sekkub vestlusesse seni juttu kuulanud Riho naine Evelyn (33). „Ta ütles, et Laine ja ta paksud sõbrannad toodavad paska nagu kari lehmi ja seetõttu võiks hoovi lausa gaasireaktori püsti panna,” meenutab Evelyn, irooniline noot vägagi äratuntavalt hääles.

Pidu jätkus haudvaikuses ning isegi suurimatel sõbrannadel oli söögiisu kadunud. Sel õhtul toodeti toorainet kriitiliselt vähe. Nüüd on hoopis tüli lahti. Ämm ei taha Rihost enam midagi kuulda ja väimees ise on nõutu: „Tahtsin ainult head. Kõik on ju paberi peal tõestatav, aga Laine nõuab hoopis vabandust. Mille eest ma vabandan? Et ma tahan ta metaani tootma panna? Metaan on meie tulevik!”

Vaadatud 2033 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Melanie Metaan

Järgigem rohepöörde rohelist koidutähte. Iru prügipõletusbaasi direktriss aga kohe pinsile.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi