PlAADIARVUSTUS: 40-aastane Rage on jätkuvalt kiire ja raevukas!

28.05.2024 15:25
Ülo Külm
Kommentaarid
2
Foto:

Rage on staažikas Saksa hevimetallibänd, mis moodustati põhimõtteliselt (alustasid Avenger nime all, kuid kuna sellenimeline bänd oli enne olemas, muutsid peatselt nime Rage´ks) juba aastal 1984. Seega nüüdseks on Rage karmidel raskerokiväljadel rajult ragistanud nelikümmend aastat.

Rage asutajaliikmeks on vokalist ja bassist Peter “Peavy” Wagner, kes algkoosseisust ainsana praegugi rivis. Hetkel muide jatkab Rage hoopistükkis triona, sest eelmisel aastal läks isiklikel põhjustel pikemale (?) “puhkusele” kitarrist Stefan Weber. Lisaks bändiliidrile Wagnerile on pundis veel Jean Bormann (kitarrid ja taustavokaalid) ning Vassilios “Lucky” Maniatopoulos (trummid ja taustavokaalid). Värskel albumil teeb külalismuusikuna kaasa, võiks öelda, et vägagi olulises rollis, Marco Grasshoff (klaver ja oskestratsioon).

Korraks veel Rage meeskonnal läbi aegade peatudes: Sealt on läbi käinud kolmteist pillimeest, koosseis seega korduvalt ajas muutunud. Huvitav tõdeda, ühed kõige kõvemad tegijad bändis on olnud just (super)trummarid. Seal on eri aegadel mänginud nii Jörg Michael (Axel Rudi Pell, Running Wild ja Stratovarius näiteks) ning Mike Terrana (Axel Rudi Pell ja Tarja Turunen). Mike Terrana muide käis aastate eest koos Tarja Turuneniga Tallinnaski esinemas.

Aga tagasi Rage'i uue albumi juurde. See on arvult juba nende kahekümne seitsmes! Eelmine, “Resurrection Day”, ilmus septembris 2021.

Afterlifelines” väljastati 29. märtsil 2024 ja tegemist on Rage esimese üldse duubelplaadiga. Plaat number üks neist kannab omakorda eraldi nime “Afterlife” ja teine plaat “Lifelines”. Kahe peale kokku on kakskümmend üks pala, muusikat kuulamiseks natuke alla pooleteise tunni.

Esmapilgul kaunis ühtlane ja päris kiiretempoline raevukas tervik, tempot võetakse maha vaid vähestes ballaadimõõtuväljaandvates lugudes. Kõik kokku on selline vürtsikas, meisterlik, professionaalselt kokkusulatatud sulam erinevatest metalli liikidest. Power metal, speed metal, heavy metal, symphonic metal, kohati isegi progressive metal.

Korduval läbikuulamisel ilmneb, tundub kuidagi, et teine plaat on esimesest mingil määral üle, vaheldusrikkam ja toimivam. Lugu “Lifelines” väärib eraldi äramärkimist.

Sest esimesel plaadil on selliseid pigem keskpäraseid, “standardkeevitusega”, lugusid ikkagi rohkem.

Afterlifelines” plaatidel on kaasatud ka kaks puhtal kujul instrumentaallugu. Alustuseks instrumentaalne sissejuhatus “In The Beginning” näol ja lõpupoole orchester instrumental (orkestriinstrumentaal) “Interlude”, kus orkester mängib läbi mitmeid Rage klassikalisi meloodiaid.

Plaadiümbris/kujundus on täiesti ekstraklass omaette. Pilkupüüdev, kogu selle ründava metallivärgiga kenasti haakuv. Lisaks on kaasatud mahukas voldik, kus peal kõigi laulude sõnad ja piisavalt informatsiooni antud plaadiga seoses. Laulutekstid ise on küllaltki praeguse ajaga kaasaskäivad, lausa “toksilised”,

Lõpetuseks olgu ära märgitud, et praeguse seisuga on 40-ndat juubelit pidav Rage massiivsel maailmatuuril, mis Euroopa osas kulgeb läbi Saksamaa, Poola, Kreeka, Bulgaaria, Portugali, Hispaania, Itaalia, Rootsi ja Soome. Seekord on kaardil lõpuks taas ka Eesti, koroona pandeemia tõttu lükati nende Tallinna kontsert teadupoolest korduvalt edasi. Nüüd peaksid nad aga esinema Tallinnas, rokiklubis Tapper, sel sügisel, 26. novembril.

Hinne: 8/10

Vaadatud 1788 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kalamaja Koll

Täna kell 19.00 on samasooiharate happy hour. COVID kohviku pellaris.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi