Eestlane Ungaris: riik on omadega 90ndate välikäimlas, aga on lootusekiir
Ungari on selline omamoodi koht, kus toimetada. Meil naisega on sisenali et Eesti on 21. sajandis, aga Ungari on kuskil seal üheksakümnendates.
Eestis on isehakanud Ungari spetsialiste süle ja seljaga, kes on seda ainult kaardi pealt näinud, aga siiski teavad täpselt et Orban on Issanda kingitus ja et madjarite riik on maapealne paradiis.
Miskipärast nad näiteks seda ei tea, et riik on silmini võlgades ja majandus on viisakalt väljendudes välikäimlas, Orban laenab raha pidevasti juurde, aga ei, see raha ei lähe mõistlike asjade alla, nagu haridus või taristu või tervishoid. Oh ei. Näiteks võttis kodanik peaminister nõuks ja ostis oma sõbra loomaaeda riigi rahade eest sebrad. Täiesti ehtsad sebrad, Aafrikast ja puha.
Või et kui Teil juhtub olema 2500 eurot, siis palju õnne, olete forindimiljonär. Sest forint on ka samas välikäimlas ja Ungari on väljavaadetest euroalaga liituda sama kaugel kui põrsas pühadusest.
Aga nüüd hakkavad üheksakümnendad läbi saama. Järgmisel aastal tulevad parlamendivalimised ja seal läheb huvitavaks.
Orban tegi seda, toda ja kolmandatki
Kaheksakümnendate lõpus, kui Ungari Rahvavabariik hakkas vaikselt kokku pakkima, tekkis grupp noori, kes koondusid poliitilisse ühendusse Fiatal Demokratak Szövetsege - tõlkes Noorte Demokraatide Allianss – mis oli oma olemuselt paremliberaalne, umbes nagu Eestis on Reformierakond praegu, aga sai kohalikult tuntuks oma lühendi poolest: Fidesz.
Paar kuud peale asutamist liitus keegi Viktor Mihaly Orban, endine Ungari Noorte Kommunistide Liiga (Eesti mõistes pioneerid) sekretär.
Ja nüüd on ta võimul tiksunud üle kümnendi. Igal pool on ta kohal, riigimeediat ei saa vaadatagi, sest kogu aeg on peaminister Orban tegi seda, toda ja kolmandat. Paistis et keegi teda ei takistanud. Hakkas asju juhtuma ja sündis Tisza (Tisztelet és Szabadság Párt – Austuse ja Vabaduse Partei) Fideszi endise tippaktivisti Peter Magyariga eesotsas, kes otsustas et nii ei saa.
Esimest korda peale nullindaid hakkab jää liikuma. Opositsioon Fideszi ainuvõimule on üldiselt olnud väga killustatud, alates padunatsidest Mi Hazankis, lõpetades mitte ühe, vaid kahe sotsiaaldemokraatliku parteiga, sellele lisaks rohelised, paremliberaalid ja vahepeal normaalseks paremerakonnaks hakanud Jobbik.
Absoluutselt kõik küsitlused viimase umbes poole aasta jooksul, mida ei rahastata Fideszi kassast, näitavad et Tisza võidab nüüd peaaegu täpselt aasta pärast toimuvad valimised. Kui mul on 7 küsitlusfirmat, millel on sidemed igasuguste erakondadega alates Jobbikust lõpetades sotsiaaldemokraatidega, ütlevad et Tisza võidab ja 5, kellel on sidemed Fidesziga ütleb et Fidesz võidab, siis mis te ise mõtlete, kumb on usutavam.
Põlvkonnavahetus
Aga, Ungari elab üheksakümnendates ja Eestis on see kõik juba ära olnud. Asi on lihtne - põlvkonnavahetus. Orban on olnud parlamendis aastast 1990, samamoodi parlamendi spiiker Laszlo Köver. Mõlemalt ilmselt eeldasid et nad lahkuvad oma võimupositsioonilt jalad ees 150aastasena, aga siis tuli mingi Peter Magyar, kes on sündinud 1981 ja kes otsustas et ei viitsi mingite Rahvavabariigi-aegsete taatide kingi viksida järgmised 20 aastat lootuses midagi saada.
Tisza pole täiuslik, aga see on umbes nagu Eestis oli omal ajal Res Publica: Kogu aeg olid parlamendis samad näod ringi töllerdanud, kõigil oli siiber, siis tuli punt kodanikke, kes ütlesid et muudmoodi saab ka.
Respist lõpuks midagi välja ei tulnud, aga Eesti poliitika polnud enam mingi konnatiik, kus samad tüübid tiksuvad rahulikult Riigikogus ja keegi neid ei sega - vahepeal on Riigikogus ju figureerinud rohelised, vabakad, nüüd E200 ja järgmiste valimiste ajal ilmselt parempoolsed. Sest Resp näitas et teistmoodi on võimalik.
Tisza tundub ka selline hurraakampaania, nagu Resp oli, mis vaikselt kaob kuskile ära. Aga selleks ajaks on algus tehtud.