Mida teha, kui part on nokust tüki ampsanud?
Tai pole vaid mõnus puhkusepaik, vaid seal viljeletakse üsna häirivaid praktikaid. Nimelt, sealsete naiste juures sai 1970. ja 1980. aastatel üle aisa löönud meeste väga hirmus karistamine populaarseks. Kahjuks juhtub seda ka praegu. Jah, jutt on peeniste maha lõikamisest. Enamasti tarvitatakse selle tegevuse juures tavalist kööginuga ja kuritegu saadetakse korda öösiti.
Tai pealinna Bangkoki haigla arstid uurisid põhjalikult peeniste mahalõikamiste laia levikut oma riigis ja avaldasid juhendi, mida teha patsiendiga, kellelt on amputeeritud peenis. Selle eest tunnustati seitset Tai teadlast tervishoiupreemiaga – nende uurimus „Kirurgilised abinõud seoses peeniste amputeerimise epideemiaga Siiamis“ pärineb juba 1983. aastast.
Teadlased pakkusid 18 replantatsiooni näitel välja mitmeid kirurgilisi näpunäiteid ja võtteid peenise tagasiõmblemiseks erinevate juhtumite puhul. Tailased arendasid edasi ja täiendasid doktor Lucas McRobertsi poolt juba 1968. aastal kirjeldatud peenise taastamise reanastomoosi tehnikat.
Partidele meeldib peeniseid süüa
Samas rõhutasid teadlased, et meditsiin on jõuetu ja soovitatud tehnikatest pole kasu, kui mõni part on jõudnud tüki mehe peenisest ära hammustada ja alla kugistada. Teadlaste sõnul oli naiste tavaliseks käitumisviisiks visata äralõigatud peenis lahtisest aknast välja, kus selle neelas alla kodupart. Nimelt asus akende all tavaliselt aedik, kus hoiti kanu, sigu, parte ja muid koduloomi. Kuna tailaste peredes kasvatatakse eriti palju just parte, siis söötsid vihased naised sageli oma meeste peeniseid teadlikult partidele.
Kuigi teadusartiklis polnud esitatud partide poolt nahka pistetud peeniste arvu, rõhutasid arstid, et neid polnud vähe. Kaks naist olevat peenised ka vetsupotist veega alla lasknud.
Mõnikord võisid mehed oma suguorganist ilma jääda ka ilma naiste osaluseta – paljude Tai inimeste majad on ehitatud vee peale ning vaiade all elutsevad pardid ründasid mehi regulaarselt ja naksasid iseseisvalt nende peenisest tükikese. Sellest asjaolust lähtuvalt on Tai meeste hulgas käibele tulnud kõnekäänd „On aeg koju minna, muidu pole partidel midagi süüa“.
„Huvitav on veel see, et mitte ükski meie meespatsientidest ei soovinud algatada kriminaalasja oma abikaasa vastu,“ märkisid meedikud artikli lõpus.
Peeniste mahalõikamine on valus teema
Nimetatud probleemi on käsitlenud teadlased ka hiljem. Näiteks 1998. aastal avaldati USA teadlaste Gregory Bechteli ja Cecilia Tilleri artikkel „Tegurid, mis on seotud peeniste amputeerimisega Tais“.
Ameeriklased kogusid kokku andmed kolme endise abielupaari kohta, keda selline „kättemaksuepideemia“ on puudutanud ning jõudsid järeldusele, et suguorgani mahalõikamisele eelnenud nädalal olid alati aset leidnud kolm sündmust: rahapuudus, uimastite või alkoholi tarbimine mehe poolt ning naise avalik alandamine seoses armukese olemasoluga.
Tänaseks päevaks on asi jõudnud nii kaugele, et Tai meditsiin on üle maailma tuntud peenise edukate reimplanteerimisoperatsioonide poolest, kuna selliseid juhtumeid on riigis olnud piisavalt, et arstid oleksid selles valdkonnas kõrgetasemelised. Samas on sealsed naised muutumas loomingulisemaks, et nimetatud elundit ikkagi tagasi õmmelda ei saaks. Nii see areng seal käib – (pardi) nokk kinni, saba lahti! Õnneks pole olukord enam siiski nii hull kui 40 aastat taagasi kui tuli käibele lausa omaette sõna: peenitsiid.
Piiblis olivad Leda ja Luik. Narvas StuLnauhhin ja Ruik - Ruik...