Piusa Jussi ilmaennustus: kas on oodata valgeid jõule?
Külmaperioodi pole ikka veel tulnud. Pakkusin seda kõigepealt septembri lõpuks, seejärel oktoobri keskpaigaks ja nüüd alates mardipäevast (10. november), kuid miski ei läinud täkke.
Igal juhul statistika näitab, et alates maist kuni novembrini on Eestis kõik seitse kuud olnud vähemalt kraadi võrra normist soojemad ning nende hulgas mai ja september isegi üle 3 kraadi soojemad. Novembri keskmine tuli 2,5 kraadi üle normi ja eks seda võis ka eeldada.
Ei mingit talve novembris
Kuni 17. novembrini olid Tallinna andmete põhjal kõik päevad soojemad kui +5 kraadi ja ka öö temperatuurid eranditult plusspoolel. Ma siiski ei usu, et võiksime öelda: nii sooja novembri esimest poolt pole olnudki. Sel sajandil on mitmel korral olnud novembri esimene pool soe, kuigi mitmel aastal on kuu keskel isegi paras lumikate pea nädalaks maha jäänud. On olnud ka aastaid (näiteks 2009 või üsna hiljuti ka 2022), kui novembris on talv alanud, aga külmaks on neil aastatel läinud siiski vaid kadripäeva (25. november) paiku. Võib-olla 2002 on sel sajandil olnud ainus aasta, mil november oli tervikuna üsna talvine.
Samas peab nentima, et eks november ongi pigem sügiskuu, aga tihti selline, kus talv on ennast mingil ajal näidanud. Kas tänavu näitas? Selle üle võib vaielda, näiteks Lõuna-Eestis mitmel pool tuli lumi üsna korralikult mitmeks päevaks maha, aga Põhja-Eestis püsis vaid lumekirme. Teiseks, külmem periood oli üsna lühike – nullis või kerges miinuses oli ööpäeva keskmine vaid vahemikus 20.-24. november. Mingit tugevat külma ega tuisku ei tulnud. Mina igatahes ei nimetaks neid viit päeva külmaperioodiks, need olid vaid pisut normist külmemad ilmad.
Kadripäev, mis tihti on toonud ilmamuutusi, tõi ka seekord, aga soojemas suunas. Paaril eelmisel aastal läks just kadripäeva paiku külmemaks. Rahvatarkus ütleb, et mille Mart külmetab, selle Kadri sulatab, aga tänavu ei külmetanud midagi ka Mart ehk mardipäev. Tavaliselt järgneb sellisele ilmastiku käigule pehme talv, kuid tänavuse mardipäeva tõttu ei saa veel sellist ennustada.
Külmade detsembrite kolmeaastane rida saab lõpu
Ka detsember on Eestis olnud aeg-ajalt sügiskuu ja vahemikus 2015-2020 juhtus see kuue talve jooksul koguni viis korda. Ent kolm eelmist detsembrit (2021-2023) on kõik olnud tõsiselt talvised, isegi lumeuputus näiteks tunamullu 12. detsembril püsib vast paljudel meeles.
Tundub siiski, et tänavu saab see talviste detsembrite rida lõpu, ehkki ma usun, et pooleldi talvine võib jõulukuu siiski tulla. Märgid näitavad, et kõrgrõhkkonda, mis võiks ilma külmaks, aga samas ka ilusaks muuta, ei ole kuskilt tulemas. Ja sellel on ka oma loogika, sest maist kuni oktoobrini oli Eestis kõrgrõhkkonna mõju piisavalt suur, enamikel kuudel oli nad isegi selges ülekaalus. Eks see üldiselt on muidugi hea, kui soojal poolaastal on rohkem kõrg- ja külmal poolaastal madalrõhkkondi. Sest talvel ei ole ju tsüklonid sugugi nii vastikud kui suvel, ainult suusasõpradele see ei meeldi.
Millal siis püsiv lumikate maha tuleb. Nagu ütlesin, mitte mingil juhul nii vara kui kolmel eelmisel aastal, sest sel juhul oleks tänaseks (6. detsember) pidanud juba suusalumi maas olema. Ma ise kirjutan ennustust muidugi veidi varem, aga praegu tundub, et ega Eestis detsembri esimesel poolel mingit suuremat ilmamuutust aset ei leie. Jah, viiekraadine soojus lõpeb ära, aga see asendub mitte külmaga, vaid nullilähedase perioodiga, mis vähemalt kuu keskpaigani püsib.
Pööripäeval lumi maas?
Paneksin selle pealkirja ikkagi küsimärgiga, sest päris kindel ma pole, kas pööripäevaks on püsiv lumikate juba Eestisse jõudnud. Talispordi austajate seisukohalt kardan, et sulapäevi tuleb külmade vahele, ehkki detsembri teise poole keskmine temperaruur jääb minu ennustuse kohaselt ikkagi miinustesse. Aga mitte tugevalt – usun, et kümnest külmakraadist allapoole ei lange termomeetri näit mitte ühelgi päeval ja ilmselt mitte ka öösel, sest tsüklonaalse ilma korral ei olegi talvel ööd oluliselt külmemad. Sest puudub ju päevalgi päikese mõju, mis vahe siis selle ööga ikka on.
Eelkõige on küsimus valgetes jõuludes ja seda olen juba korduvalt öelnud, et on ka variant ja Eestis juhtub seda sageli, et me ei saagi päriselt määratleda, kas jõulud olid valged või mustad. Esiteks, Eesti erinevates piirkondades võib lumikate olla väga erinev, teiseks on ka sellist jõuluaega, mis algab lumiselt, aga just jõululaupäeva õhtul hakkab sulatama. Või ka vastupidi, et lumesadu alles algab jõuluõhtul, aga enne on maa must. Kas sel juhul on valged või mustad jõulud? Usun, et siin antakse erinevaid vastuseid.
Kuid jah, kui rääkida minu põhiennustusest, mille tõenäosus on kuskil 60-70%, tuleb lumi enne pööripäeva maha ja jääb vähemalt vana-aasta õhtuni. Temperatuur kõigub detsembri viimasel dekaadil 0 ja -5 vahel ning võib ka tugevat tuult ja tuisku tulla. Seda enam, et detsembri esimene pool näib pigem olevat rahulik.